Sankaba yra svarbus mechanizmas, sumontuotas transporto priemonėse su mechanine pavarų dėže. Vairuotojas nuspaudžia sankabos pedalą, kad galėtų pakeisti pavaras, taipogi ir sustabdžius automobilį. Tai leidžia atjungti variklį nuo greičių dėžės, kad būtų galima perjungti pavaras bei vėl sklandžiai jį įjungti, užkertant kelią gedimui ir susidėvėjimui dėl apkrovų poveikio. Sankabą sudaro slėginės ir varomos plokštės, smagratis, sankabos gaubtas, paleidimo guolis, šakė ir kiti komponentai.
Skirtingų sankabų tipų skiriamieji bruožai
Sankaba gali būti sausa arba šlapia. Labiausiai paplitęs tipas yra sausa sankaba. Sausa trintis tarp varomosios ir slėgio plokščių užtikrina variklio ir transmisijos ryšį.
Šlapioje sankaboje plokštės panardinamos į tepalų vonią ir susijungia sklandžiau. Šis mechanizmas taip pat pasižymi didesniu našumu, kadangi plokštės yra geriau aušinamos. Dažniausiai tai pastebima dvigubos sankabos transmisijose.
Sankabos sistemos gali skirtis ir plokščių skaičiumi. Pigiausia yra vienos plokštės sankaba, bet tuo pačiu ir mažiausiai efektyvi. Dviejų ir daugiau diskų turintys mechanizmai gali perduoti didesnį sukimo momentą, būdami vienodo dydžio.
Yra vienos ir dviejų masių smagračiai. Pirmiesiems būdinga paprasta konstrukcija ir yra labai patvarūs. Antrieji yra populiaresni, kadangi jie sugeria triukšmą ir virpesius bei sumažina transmisijos apkrovą.
Naudojimas ir keitimas: ką turėtumėte žinoti?
- Kai tik pakeičiate pavaras, nedelsiant nuimkite koją nuo sankabos pedalo. Priešingu atveju, netyčia paspaudus pedalą, sankaba ims praslysti, ko pasekoje ims degti trinties plokštės, o salone užuosite degėsių kvapą, taipogi, pablogės transporto priemonės veikimas.
- Laiku pašalinkite variklio skyriuje atsiradusius nuotėkius. Nesandarios variklio tarpinės gali praleisti tepalą, kuris gali padengti ir sugadinti sankabą, todėl ši gali slysti. Tai lemia pagreičio sulėtėjimą, o greitėjant ar keičiant pavaras galite jausti trūkčiojimą ir vibraciją.
- Jeigu, pavyzdžiui, sustojate prie šviesoforo ar kamštyje ilgesniam laikui, perjunkite į neutralią pavarą: įprotis laikyti pedalą nuspaudus gali sugadinti guolį. Jeigu aktyvavus mechanizmą girdite triukšmą, tai jau yra gedimo požymis. Kartais, kai paleidimo guolis yra išmetamas, nuspaudus pedalą jis nebegrįš į normalią padėtį.
- Neperkraukite savo transporto priemonės. Užsitęsęs važiavimas į kalną su priekaba, staigus greičio didinimas ar, pavyzdžiui, bandymas išvažiuoti iš sniego automobiliui buksuojant, gali sudeginti trinties plokšteles. Degėsių kvapas ir ratų prasisukimas yra visa to simptomai.
- Venkite agresyvaus vairavimo. Prasideda perdegimas (su ratų prasisukimu), o staigus pedalo atleidimas ir nuspaudimas susilpnina sklendės spyruokles ir sukelia trinties plokštelių plyšimą. Šiuos gedimus įsivažiuojant lydi vibracija.
topautodalys.lt: tik aukštos kokybės automobilių detalės
Jūs galite įsigyti aukštos kokybės sankabos komponentų savo automobiliui mūsų internetinėje parduotuvėje. Mūsų specialistai mielai jums padės, kad galėtumėte išsirinkti reikalingas atsargines dalis. Jie taipogi informuos jus, kaip apsipirkdami galite sutaupyti.