Stabdžių sistema naudojama transporto priemonei sustabdyti, sulėtinti ar išlaikyti ją toje pačioje vietoje, kai yra priparkuota. Sistemą sudaro pavara ir stabdžių mechanizmai. Ji visuomet turi būti tvarkingai veikianti, nes jos efektyvumas yra ypatingai svarbus kelių eismo saugumui.
Skirtingų stabdžių sistemų tipų skiriamieji bruožai
Kiekviename automobilyje yra darbinių ir stovėjimo stabdžių sistemos. Pirmoji sistema yra pagrindinė ir naudojama bet kada, kai tik reikia sustoti. Paprastai ji turi hidraulinę pavarą. Pagrindiniai šios sistemos komponentai yra: pedalas, naudojamas sistemai valdyti, pagrindinis stabdžių cilindras, vairuotojo pastangas paverčiantis hidrauliniu slėgiu, žarnos ir vamzdžiai, kurie perneša suslėgtą stabdžių skystį bei stabdžių mechanizmai, atsakingi už kiekvieno rato stabdymą. Pastarieji gali būti būgniniai arba diskiniai.
Stovėjimo stabdis dažniausiai naudojamas stovint nuokalnėje arba ilgą laiką, nes jis neleidžia transporto priemonei pajudėti pačiai. Taipogi, naudojamas kaip avarinio stabdžio sistema, kai sugenda pagrindinis. Jį valdo svirtis, esanti tarp priekinio keleivio ir vairuotojo sėdynių. Stabdymo jėga perduodama troso pagalba. Kaip ir stovėjimo stabdžių mechanizmai, transporto priemonės gali naudoti darbinių stabdžių sistemos būgnus ar apkabas, bet gali naudoti ir atskirus būgnus. Kai kurie automobiliai turi elektroninį stovėjimo stabdį. Šis suaktyvinamas paspaudus mygtuką, o stabdžių trinkelės judinamos ne trosu, bet elektriniu varikliu, kuris dažnai sumontuotas tiesiog apkaboje.
Naudojimas ir keitimas: ką turėtumėte žinoti?
- Reguliariai matuokite likusį stabdžių trinkelių ir diskų storį, kadangi šie komponentai per laiką susidėvi. Jiems susidėvėjus gana stipriai, sumažėja stabdymo efektyvumas, ko pasekoje padidėja stabdymo kelias. Stabdžių diskams ir trinkelėms susidėvėjus, taipogi padidėja ir pedalo laisvumas. Kartais jis pradeda vibruoti.
- Montuojant naujas stabdžių trinkeles, geriau nuimti visą apkabą. Tai padės pašalinti nuo apkabos nešvarumus bei dėvėjimosi šiukšles ir apsaugos naujas detales nuo teršalų. Reguliariai užstringančios stabdžių trinkelės blogina stabdymo efektyvumą.
- Kartas nuo karto sutepkite stabdžių apkabos kreipiamuosius kaiščius. Priešingu atveju jie gali sunykti. Tai labai pavojinga, nes gali sugesti stabdžių mechanizmas. Tokiu atveju per greitai susidėvi ir trinkelės bei diskai. Dėl perkaitimo pastarieji gali deformuotis. To pasekoje automobilis pradeda trauktis į vieną pusę. Salone gali atsirasti degėsių kvapas.
- Reguliariai tikrinkite savo stabdžių sistemą, ar joje nėra nuotėkių. Jeigu kažkoks nuotėkis yra, transporto priemonę naudoti draudžiamas. Žemas stabdžių skysčio lygis gali sumažinti stabdžių efektyvumą ir net visiškai sugadinti stabdžius. Galimų nuotėkių simptomai yra dėmės po pagrindiniu stabdžių cilindru arba ratais ir grimztantis arba minkštas pedalas.
topautodalys.lt: tik aukštos kokybės automobilių detalės
Mūsų internetinėje parduotuvėje rasite didžiulį aukštos kokybės komponentų pasirinkimą. Daugumą jų, ypatingai stabdžių sistemos komponentus, galite įsigyti už nedidelę kainą. Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir pirmieji sužinokite apie pas mus vykstančias akcijas.