Automobilių elektros įranga yra kiekis prietaisų, skirtų gaminti, kaupti ir perduoti elektrą, kad būtų galima tiekti energiją į elektros įrenginius. Šie prietaisai naudojami varikliui užvesti bei mechaninę energiją paversti elektros energija.
Skirtingų automobilio elektros įrangos sistemų skiriamieji bruožai
Automobilio elektros įranga gali būti suprojektuota veikti prie 12 arba 24 V borto tinklo įtampos.
Baterijos yra naudojamos energijai kaupti ir laikyti. Dažniausiai pasitaikantys yra rūgštiniai akumuliatoriai, užpildyti skystu elektrolitu. Jie yra gana patikimi, atsparūs įtampos svyravimams bei pigūs. Vis tik gali tekti kartais papildyti elektrolitą netgi ir retai naudojamose baterijose, kadangi jis yra linkęs išgaruoti. Taipogi populiarios yra ir „AGM“ bei gelio baterijos, užpildytos nejudriu elektrolitu. Jos yra atsparios vibracijai ir nereikalauja priežiūros. Jų elementai nėra linkę į aktyviosios medžiagos nykimą, tačiau yra jautrūs srovės svyravimams.
Starteriai gali būti tiesioginės arba redukcinės pavaros. Pirmiesiems būdinga paprasta konstrukcija, greita reakcija, lengva priežiūra ir pigi kaina, tačiau jie netinkami galingiems automobiliams. Antrieji yra galingesni, tačiau ir kainuoja brangiau bei turi papildomą sistemą, kuri taipogi gali sugesti.
Šiuolaikiniai automobiliai aprūpinti kintančios srovės generatoriumi (dar vadinamu kintamosios srovės generatoriumi), kuris gali skirtis savo našumu ir galia. Hibridinės transporto priemonės turi integruotas sistemas, kurios apjungia kintamosios srovės generatoriaus ir starterio funkcijas.
Naudojimas ir keitimas: ką turėtumėte žinoti?
- Reguliariai valykite baterijos gnybtus, kontaktus ir jungtis. Nuo nešvarumų ir drėgmės šie oksiduojasi. Tai užkerta kelią elektros nutekėjimui, todėl įranga neveikia tinkamai. Netinkamai veikianti elektros įranga – tai korozijos pažeistų akumuliatorių gnybtų ženklas. Pavyzdžiui, pritemę žibintai, žemas automobilio garso signalo lygis arba sutrikęs radijo ryšio veikimas. Taipogi, vizualiai apžiūrėjus galima pastebėti ant jų susidariusias balkšvos ar žalsvos spalvos dėmes.
- Naudokite tik tokias detales, kurios atitinka jūsų transporto priemonės technines charakteristikas. Tai galioja ne tik dideliems įrenginiams, bet ir mažoms detalėms. Pavyzdžiui, jeigu naudojate netinkamą saugiklį, jis gali perkrauti atitinkamą įrangą ir ją sudeginti. Pavyzdžiui, esant per didelei įtampai gali išsilydyti plastikinės detalės. Gali dažniau perdegti lemputės.
- Jeigu savo transporto priemonę naudojate retai, ypatingai žiemą, tuomet išimkite akumuliatorių ir laikykite jį šiltoje patalpoje. Taip plokštės negalės išsikrauti ir sulfiduotis. Ši problema paprastai pasireiškia kartu su sumažėjusia akumuliatoriaus talpa, ko pasekoje baterija greičiau išsikrauna. Kai kuriais atvejais prietaisai pradės gesti ir bus nebeįmanoma užvesti variklio.
- Plaudami variklio skyrių svarbias sistemas uždenkite plastikiniu maišeliu. Priešingu atveju į elektros kontaktus gali patekti vandens ir įvykti trumpasis jungimas. Tai gali nulemti izoliacinės medžiagos lydymąsi, įrangos perdegimą ir netgi gaisrą. Greiti elektros grandinės įtampos pokyčiai, taipogi netinkamas įrangos veikimas, kaip kad pritemę žibintai, gali parodyti apie atsiradusius gedimus.
topautodalys.lt: tik aukštos kokybės automobilių detalės
Automobilių elektros įrangos galite įsigyti mūsų internetinėje parduotuvėje. Daugelis komponentų parduodami reklaminėmis kainomis. Užsiregistruokite mūsų internetinėje svetainėje ir turėsite galimybę pridėti prekes į savo norų sąrašą, kad galėtumėte sekti kainas bei gauti geriausius pasiūlymus.