Kardaniniai velenai ir diferencialai yra svarbūs transmisijos elementai. Jie naudojami perduoti ir paskirstyti sukimo momentą tarp transporto priemonės ašių ir ratų.
Skirtingų komponentų tipų skiriamieji bruožai
Priklausomai nuo tvirtinimo būdo, kardaniniai velenai gali būti vienos, dviejų ir trijų dalių. Pirmieji yra įdiegiami nenaudojant jokių guolių, antrieji montuojami naudojant vieną centrinį guolį, o tretieji – atitinkamai dviem guoliais. Guoliai gali būti cilindriniai, kūginiai ir adatiniai. Velenai savo ruožtu gali būti teleskopiniai arba vamzdiniai. Pirmieji viduryje turi slydimo jungtį, kuri sugeria ašines apkrovas.
Egzistuoja tarpašinis (centro) ir rato diferencialai. Pirmieji yra įprasti transporto priemonėse su visais varomais ratais ir yra skirti paskirstyti sukimo momentą tarp ašių. Antrieji taipogi naudojami automobiliams, varomiems priekiniais ir galiniais ratais. Jie paskirsto sukimo momentą tarp ratų. Gali būti skirtingų konstrukcijų. Šiais laikais galite susidurti su:
- Vairuotojo valdomu diferencialo užraktu. Šie komponentai paskirsto sukimo momentą santykiu 50:50. Jie užrakinami mechaniškai.
- „Torsen“. Jie yra labai tvirti ir atsparūs dilimui. Gali paskirstyti sukimo momentą įvairiais santykiais, pavyzdžiui, 80:20. Tačiau netinka transporto priemonėms su įmontuota „ESP“ (elektronine stabilumo sistema).
- „LSD“. Riboto slydimo diferencialai. Jie nereikalauja vairuotojo indėlio ir leidžia pasiekti didelį skirtumą tarp dviejų ratų sukimosi greičio.
- Klampios movos. Užraktas užtikrinamas dėka silikono skysčio, kuriuo jie užpildyti, savybių. Ašys užfiksuojamos ir atlaisvinamos sklandžiai, nepadarant smūgio apkrovų važiuoklei.
- „Haldex“ kelių plokščių sankabos. Jos itin sparčiai reaguoja ir pasižymi įvairiais sukimo momento pasiskirstymo būdais. Jos puikiai suderinamos su elektroninėmis sistemomis. Tačiau veikiant didelėms apkrovoms, jos yra linkusios perkaisti.
Naudojimas ir keitimas: ką turėtumėte žinoti?
- Reguliariai pakeiskite skysčius diferenciale (ašyje), transmisijoje ir perdavimo dėžėje. Įsitikinkite, kad skysčio kiekis atitinka transporto priemonės techninius reikalavimus. Dėl nepakankamo tepalo lygio gali smarkiai susidėvėti ir perkaisti dantračiai, krumpliaračiai ir įvorės. Šių komponentų susidėvėjimą gali parodyti skirtingi požymiai, kaip kad barškėjimo garsai staigiuose posūkiuose ir pablogėjęs vairavimas. Tepalų keitimo intervalai yra specifiniai skirtingoms sistemoms ir transporto priemonėms. Šią informaciją galite rasti transporto priemonės techninės priežiūros vadove.
- Reguliariai sutepkite kardaninio veleno universalius sujungimus. Šią procedūrą rekomenduojama atlikti kas kartą nuvažiavus 5000-6000 km arba, pavyzdžiui, keičiant variklio alyvą. Tokiu atveju guoliai visuomet bus sutepti ir apsaugoti nuo susidėvėjimo, perkaitimo, sunykimo ir korozijos. Sugedusios kryžiaus formos universaliosios jungties požymiai yra: spedifinis trenksmas su metaliniu garsu, girdimas pradedant važiuoti, girgždėjimo garsas ir vibracija važiuojant dideliu greičiu.
- Kiekvieną kartą apžiūrėdami savo transporto priemonę, patikrinkite sistemų tvirtinimo detales ir, reikalui esant, jas priveržkite, kadangi jos gali atsilaisvinti. Ši problema pasireiškia kartu su stipriais smūgiais važiuoklės dugne, iš karto po transmisijos įjungimo, bei vibracija.
topautodalys.lt: tik aukštos kokybės automobilių detalės
Visuomet galite įsigyti kardaninius velenus ir diferencialus mūsų internetinėje parduotuvėje. Vienas pagrindinių mūsų pranašumų yra kruopščiai parinktas produktų asortimentas, kuris atitinka automobilių entuziastų, turinčių tiek ankstesnių kartų automobilius, tiek ir modelius, kurie ką tik nuvažiavo nuo surinkimo linijos, reikalavimus. Taigi, jums neteks susidurti su sunkumais ieškant tinkamų atsarginių detalių savo automobiliui. Reikalui esant, mūsų specialistai mielai jums padės.